Haber

ASAT Hatay’da destan yazdı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Hatay’da toplam 250 bin kişi kapasiteli 21 adet içme suyu tesisini devreye alarak şehrin hizmet verilen bölgelerine su sağladı. Kurtarma gruplarında kurtarma ekiplerine liderlik eden ASAT ekipleri, mimari analiz ve yapısal müdahaleler için mühendislik desteği de verdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu Yönetimi Genel Müdürlüğü (ASAT), depremin yaşandığı Hatay’da su şebekesini yeniden canlandırmanın yanı sıra enkazda akustik cihazlarla canlı aramaları dinleyerek bölgedeki arama kurtarma ekiplerinin kulağı oldu. ağır hasar gördü. ASAT grupları, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin yanı sıra Türkiye Taş Kömürü Kurumu, AFAD’a bağlı kurtarma ekipleri, çeşitli itfaiyeler, il ve ilçelerden jandarma ve polis arama kurtarma ekipleri, yurt dışından arama kurtarma ekipleri ve da vatandaşların talepleri doğrultusunda. .

HER HAYAT MOTİVASYONU ARTIRIR

Ana görevi içme suyu şebekelerindeki görünmeyen su kaçaklarını akustik dinleme cihazlarıyla tespit etmek olan ASAT Fiziksel Kaçak Tespit Birimi, Hatay’da bazı binalarda birden çok kez olmak üzere toplam 246 akustik dinleme gerçekleştirdi. Yapılan dinlemelerde kimlikleri tespit edilen 95 kişinin enkazdan canlı olarak çıkarıldığı belirlendi. Kaldırılan her canla birlikte motivasyonları artan 7 grup, 24 saat çalışmalarını sürdürdü.

KURTARMAYA MÜHENDİSLİK DESTEĞİ

ASAT Fiziksel Kaçak Arama Birimi ekipleriyle koordineli çalışan iki mühendis, akustik dinleme cihazı ile yer tespiti yapıldıktan sonra kurtarma ekiplerine mimari analiz ve yapısal müdahaleler için mühendislik altlığı sağladı. Daha önceki depremlerde vatandaşların sesini duymakta güçlük çeken kurtarma ekiplerinin kulağı olan ASAT grupları, tek tıkla bile duyabilen hassas cihazlarla Hatay’da dinlemeye devam ediyor. Gruplar, arama kurtarma birimlerinden gelen talep doğrultusunda dinleme faaliyetlerine devam ediyor.

KULLANILMAYAN SU ÜRETİMİ İŞLETMEYE BAŞLADI

Depremde çöken su şebekesinin tekrar devreye alınması için ilk günden beri çalışma yürüten ASAT ekipleri, ana su üretim tesislerinde hasar gören ve kullanılamaz hale gelen hasarları onardı. İlde 21 adet su üretim noktası devreye alınarak şehrin hizmet verilen bölgelerine su verilmiştir. Su tesislerinde 3 noktada yüksek gerilim enerji nakil hatları devreye alınmış olup, 3 noktada jeneratör sistem arıza, bakım, onarım ve devreye alma işlemleri yapılmıştır.

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNE ERİŞİM

Deprem nedeniyle bozulan Hatay’ın altyapısının daha hızlı ve sağlıklı çalışması için çalışan ASAT’a yön verecek HATSU Altyapı sistemine ilişkin veriler ASATCBS altyapısına dahil edildi. Hatay’ın Coğrafi Bilgi Sistemi bilgilerine ulaşan ASAT ekipleri çalışmalarına hız verdi. ASAT yönetim ve teknik grupları, bölgeyi ve coğrafyayı bilen HATSU ekipleri ile sık sık toplantılar yaparak işlerin daha hızlı yürütülmesini sağlar.

HATA ONARIM DEVAM EDİYOR

ASAT, Hatay’da toplam 250 bin kişiye hizmet veren içme suyu tesislerinin tamamını elden geçirdi. Fay üzerindeki yatay ve düşey hareketten kırılan ve çatlayan ana sınırlar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Suyu devreye sokan ekipler tespit edilen arızaları giderir, sisteme tekrar su verir ve bir sonraki arızayı tespit eder. ASAT ekipleri birçok mahalleye şebeke suyu ile su temin ederken, suyun ulaşamadığı yerlerde ise temiz su sebilleri ile vatandaşların imdadına yetişiyor. Püskürtücüler 24 saat mahallelere su taşıyor.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu